Denia Acatistului Bunei Vestiri la catedrala episcopală

Vineri 12 aprilie, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Denia Acatistului Bunei Vestiri la catedrala episcopală.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a vorbit despre istoria alcătuirii Imnului Acatist și despre folosul acestuia: „Imnul Acatist amintește de rugăciunile creștinilor din Constantinopol care, ori de câte ori vedeau că bat la porțile cetății popoarele păgâne, se adunau în biserică ‒ așa cum v-ați adunat și dumneavoastră în seara aceasta ‒, luau icoana Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și o purtau pe străzile cetății în pelerinaj cu rugăciune și invocau ajutorul sfânt ca să nu fie cuceriți. Și, în amintirea repetatelor minuni săvârșite de Maica Preasfântă, care a salvat cetatea din mâinile păgânilor, Sfinții Părinți au rânduit această Denie, în care și noi ne rugăm să fim feriți de orice rău”.