Liturghie arhierească în Parohia Siliștioara

Sâmbătă 20 iulie, în ziua prăznuirii Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie la biserica cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din cartierul Siliştioara al oraşului Corabia, hirotonind întru diacon pe tânărul teolog Ionuț-Gabriel Frăsineanu.

La finalul Sfintei Liturghii, în cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a relatat pe scurt viața Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, subliniind faptul că de multe ori „Dumnezeu se mânie pe noi pentru că lucrăm la câmp duminica și în sărbători, în loc să cinstim, așa cum se cuvine, zilele de sărbătoare. Dacă voim să nu mai fie secetă sau inundații și așteptăm de la El ploi liniștite și la vreme, trebuie să ducem viață bineplăcută Lui. Nu avem șase zile peste săptămână să lucrăm? Nu avem duminica zi specială pentru suflet, să ne odihnim trupește și să ne înălțăm duhovnicește? Să-l rugăm, așadar, pe Sfântul Ilie, pentru ploi liniștite și să încetăm lucrul duminica și în sărbători”.