Liturghie arhierească la Mănăstirea Brâncoveni

Duminică, 1 decembrie, Preasfințitul Episcop Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Brâncoveni.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a tâlcuit pericopa evanghelică a Duminicii a XVI-a după Rusalii, care face referire la Pilda talanților: „Plecând  de  la  nedumerirea că Dumnezeu nu ne dă tuturor la fel, trebuie să spunem că da, Dumnezeu creează inechitatea, adică inegalitatea. Oricât ar putea părea de îndrăzneț sau chiar periculos cuvântul acesta este real. Nu suntem înzestrați în mod egal de către Dumnezeu: la fel de buni, la fel de frumoși, la fel de inteligenți, la fel de dotați cu diferitele daruri spirituale etc., și aceasta pentru că nici El nu ne-a vrut un fel de bancă umană uniformă, ci a considerat diversitatea mai frumoasă și mai interesantă decât uniformitatea. Numai omul plânge după egalitatea startului, deși nu toți ne dăm silința la fel, în viață, pentru a ajunge la timp la linia de sosire. Ne plângem cu toții de inegalitatea șanselor, deși e clar că nu toți ne folosim de acestea la fel de bine. În evanghelia de astăzi, din trei, numai doi și-au folosit talanții, căci celălalt a refuzat lucrul și totul a rămas îngropat în pământ.

Ei bine, cunoscând Stăpânul mai dinainte că puterile și râvna oamenilor sunt diferite, de vreme ce ne-a lăsat liberi și nu ne-a programat viața ca unor roboți, ne-a dăruit fiecăruia talanți după aceste puteri și după râvna fiecăruia. Și pentru a nu încăpea urmă de suspiciune aici, cum că Dumnezeu ar fi nedrept, luați aminte că nu a cerut 10 talanți de la cel ce primise doar doi, și nici nu a pretins patru de la cel ce primise doar unul. Nu! Domnul a judecat cu dreptate, pe fiecare după cât a primit. Dar, nu se poate chiar nimic!… Cel viclean și leneș, și care nu și-a făcut câtuși de puțin datoria, pentru nelucrare, ba încă și suspiciune și răutate, a fost aruncat în întunericul cel mai dinafară”.