Pelerinaj la Mănăstirea Brâncoveanu – Sâmbăta de Sus (4 – 5 aprilie)

Pelerinaj la Mănăstirea Brâncoveanu

4 – 5 aprilie 2020

Sâmbătă, 4 aprilie

Pitești – Târgoviște – Sinaia (vizitarea Castelului Peleș – reședința de vară a regilor României, cea mai impresionantă şi elegantă construcţie din România) – Bușteni – Măn. Caraiman (mormântul Părintelui Gherontie Puiu) – Mănăstirea rupestră Șinca Veche (grotele au fost folosite ca loc de refugiu și rugăciune de către călugării ardeleni alungați din mănăstiri de Maria Tereza în anii 1700) și Schitul Sfântul Nectarie (părticele din moaștele sfântului tămăduitor și făcător de minuni) – Măn. Brâncoveanu de la Sâmbăta de Sus (ctitorită de domnitorul Constantin Brâncoveanu la 1696) – cazare la pensiune.

Duminică, 5 aprilie

Participare la Sfânta Liturghie la Mănăstirii Brâncoveanu, vizitarea muzeului mănăstirii și a izvorului părintelui Arsenie Boca, întoarcerea acasă pe Valea Oltului cu vizitarea Mănăstirii Cornet și a Mănăstirii Antim – Troianu.

Înscrieri se fac la următorul număr de telefon: 0768370424 – Vlad Cornel.

Preț 220 Lei

(Include transport și cazare la pensiune ***)

Nu este inclusă în preț masa și intrarea la obiective turistice.

(castelul Peleș 30 lei adulți, 15 lei pensionari).

Plecarea se va face în data de 4 aprilie 2020 astfel:

– orele 6 din Caracal (Biserica “Adormirea Maicii Domnului”)

– orele 7 din Slatina (parcarea magazinului Kaufland – orașul vechi).