Denia Canonului Mare al Sfântului Andrei Criteanul la Parohia “Sf. Împărați Constantin și Elena” din orașul Balș

Marți, 3 martie, la Parohia “Sf. Împărați Constantin și Elena” din orașul Balș, Preasfințitul Episcop Sebastian a săvârșit slujba Pavecerniței Mari, în cadrul căreia s-a citit cea de-a doua parte a Canonului Mare al Sfântului Andrei Criteanul, la slujba fiind prezent și primarul localității, dl Ing. Mădălin-Ady Teodosescu.

La final, Preasfinția Sa a vorbit credincioșilor despre folosul postului: „Evanghelia ne învață cum să postim, cum să ne rugăm, cum să facem milostenie, pentru că unii dintre noi fac toate acestea nu tocmai potrivit învățăturii sfinte. Nu este suficient să ne rugăm, dacă o facem oricum; nu ajunge să postim, dacă postim oricum; nu este suficient să facem milostenie, dacă nu urmăm sfatul Evangheliei care ne arată când anume primește Dumnezeu faptele noastre cele bune. Cu privire la post, ea ne învață: „Nu fiți triști ca fățarnicii, căci ei își smolesc fețele, ca să se arate oamenilor că postesc… Tu, însă, când postești, unge capul tău și fața ta o spală!…” Aceasta înseamnă că trebuie să postim cu discreție și cu smerenie. Doar așa postul ne va întări, ne va curăți, ne va  lumina și ne va mântui”.