Procesiune cu Sfintele Moaște în Episcopia Slatinei și Romanaților (foto & video)

În după amiaza zilei de Florii, PS Sebastian Episcopul Slatinei și Romanaților a realizat o procesiune cu Sfintele Moaște în județul Olt, pentru izbăvirea locuitorilor de epidemia cu Coronavirus.

Preasfinția Sa a străbătut eparhia de la nord la sud și de la est la vest, însemnând teritoriul episcopiei cu semnul sfânt al unei uriașe Cruci virtuale, ocrotitoare în aceste zile de grea încercare.

Astfel, sfinții ale căror părticele sacre au fost purtate în procesiune: Sfântul Martir Constantin Brâncoveanu (ocrotitorul eparhiei), Sfântul Mucenic Haralambie, Cuviosul Paisie de la Neamţ, Sfântul Ierarh Nectarie de la Eghina, Cuviosul Serafim de Sarov, Sfânta Muceniţă Ecaterina, Sfânta Muceniţă Tecla, Cuviosul Antonie de la Iezerul Vâlcii, Sfântul Andronic de la Lavra Pecerska, Sfântul Ieronim, Sfântul Ierarh Nicolae, Sfinţii Mucenici Epictet şi Astion din Dobrogea, Sfântul Mucenic Sebastian, Sfântul Teodosie cel Mare, Sfântul Mucenic Vlasie din Sklavaina, Cuviosul Grigorie Decapolitul de la Bistriţa, Cuviosul Ioan Iacob Hozevitul și Cuviosul Irodion de la Lainici au fost invocați în rugăciune pe tot parcursul traseului, pentru izbăvirea de molimă a tuturor clericilor și credincioșilor din eparhie.

Dumnezeu, pentru rugăciunile Sfinților Săi, să ne primească ruga și să Se milostivească de noi, păcătoșii!

Procesiune cu Sfintele Moaște în Episcopia Slatinei și Romanaților

PROCESIUNE CU SFINTELE MOAȘTE ÎN EPISCOPIA SLATINEI ȘI ROMANAȚILORÎn după amiaza zilei de Florii, PS Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, a realizat o procesiune cu Sfintele Moaște în județul Olt, pentru izbăvirea locuitorilor de epidemia cu Coronavirus.

Posted by Oltul Ortodox on Monday, April 13, 2020
Procesiunea cu Sfintele Moaşte Secvenţe

Procesiunea cu Sfintele Moaşte Secvenţe

Posted by Oltul Ortodox on Monday, April 13, 2020