Biserica Parohiei Bătăreni a fost resfințită

Duminică, 19 iulie, Preasfințitul Episcop Sebastian a resfințit biserica Parohiei Bătăreni din com. Colonești.

La finalul Sfintei Liturghii arhierești, Preasfinţia Sa a tâlcuit Evanghelia vindecării slăbănogului din Capernaum: „Evanghelia de astăzi ne încredinţează că, dacă vom avea puţină dragoste faţă de aproapele şi ne va păsa de sufletul lui, putem să-l aducem chiar şi în felul acesta înaintea lui Dumnezeu, iar El, care caută spre noi cu atâta iubire şi ne ascultă cu atâta răbdare, priveşte cu bunăvoinţă spre rugăciunile noastre pentru ceilalţi. Dacă ar căuta Domnul numai la vrednicia faptelor, nu s-ar mai mântui nimeni, însă, El caută şi la gândul nostru cel bun şi la intenţia noastră frumoasă, aşa cum a căutat şi la intenţia şi la credinţa celor patru care l-au adus astăzi pe paralizat. A primit gândul lor frumos, a căutat la jertfa lor şi a ascultat rugăciunea lor tainică pe când îl purtau cu speranţă pe targă. S-a arătat Dumnezeu „impresionat” de dorinţa lor sfântă şi n-a mai pretins paralizatului nimic, ci i-a zis doar: „Iertate sunt păcatele tale!

Pentru efortul depus la restaurarea lăcașului, Preasfinția Sa a acordat rangul de Iconom stavrofor preotului paroh Iordache Vasile, iar celor care au sprijinit financiar realizarea lucrărilor distincții de vrednicie.