Pelerinajul Primăverii

27 – 28 martie 2021

Sâmbătă, 27 martie

Plecare pe traseul: Slatina, Pitești (pauză de cafea), Târgoviște – Mănăstirea Dealu (menționată documentar încă din anul 1431, locul unde este îngropat capul domnitorul Mihai Viteazu), Florești, Posada – Muzeul Cinegetic (cuprinde o colecţie uimitoare de animale împăiate şi arme de vânătoare, toate exponatele sunt valoroase şi au obţinut punctaje mari la concursuri, majoritatea fiind medaliate), Bușteni – Castelul Cantacuzino (arhitectura sa este, probabil, cel mai amplu patrimoniu dat de țară culturii mondiale), Mănăstirea Caraiman – cazare în regim hotelier.

Duminică, 28 martie

Participare la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Caraiman (cu hramul la Înălțarea Sfintei Cruci, este o ctitorie nouă, iar numele și zidirea sunt indisolubil legate de părintele protosinghel Gheorghe-Gherontie Puiu), servirea mesei de prânz la mănăstire, Brașov – vizitarea Cetățuii Brașovului, revenirea acasă pe culoarul Rucăr – Bran cu vizitarea Defileului și a Peșterii Dâmbovicioara, Câmpulung Muscel, Pitești, Slatina, Caracal.

Plecarea se va face în data de 27 martie 2021, astfel:

‒ orele 8 din Slatina (parcarea magazinului Kaufland – orașul vechi)

‒ orele 7 din Caracal (Biserica “Adormirea Maicii Domnului” – centru).

Prețul este de 245 lei.

Acesta include transportul dus-întors, cazarea și o masă de prânz.

Înscrierile se fac la tel. 0768.370.424 ‒ Vlad Cornel