Sfinții Martiri Brâncoveni, ocrotitorii Eparhiei, cinstiți la Mănăstirea Brâncoveni

În dimineața zilei de luni, 16 august a.c., la Mănăstirea Brâncoveni a fost săvârșită Sfânta Liturghie de către un sobor de ierarhi format din PS Sebastian – Episcopul Slatinei și Romanaților, PS Gurie – Episcopul Devei și Hunedoarei și PS Nestor Hunedoreanul – Arhiereu-Vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, înconjurați de un ales sobor de preoți și diaconi.

Răspunsurile de la strană au fost oferite de către membrii
grupului psaltic “Psaltis”, condus de Protopsaltul Florin Leonte.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, PS Nestor a rostit un cuvânt de învățătură în care a evidențiat viața și remarcabila personalitate a Sfântului Constantin Brâncoveanu, care a marcat, secole de-a rândul, cultura și societatea românească.

La rândul Său, Preasfințitul Părinte Sebastian a mulțumit tuturor celor care au răspuns chemării de a-i cinsti pe sfinții martiri brâncoveni, atât ierarhilor invitați, cât și credincioșilor, subliniind faptul că plaiurile Oltului de Jos au dat țării doi șefi de Stat – pe Sfântul Constantin Brâncoveanu și pe Nicolae Ceaușescu, ambii contribuind semnificativ la propășirea țării.