PELERINAJ LA MĂNĂSTIREA PRISLOP ŞI PE TRANSALPINA, 23 – 24 octombrie

PELERINAJ

MĂNĂSTIREA PRISLOP ŞI TRANSALPINA

23 – 24 octombrie 2021

Sâmbătă, 23 octombrie

Plecare pe traseul: Slatina (vizitarea Bisericii “Sfânta Treime” – Paraclis Episcopal, monument istoric, recent restaurat) – Craiova – Filiaşi – Mănăstirea Gura Motrului – Baia de Aramă – Mănăstirea “Sfinţii Voievozi” – Ponoarele (Podul lui Dumnezeu) – Mănăstirea Tismana (Muzeul Tezaurului B.N.R.) – Târgu Jiu – Defileul Jiului – Mănăstirea Lainici (Moaştele Sfântului Cuvios Irodion) – Petroşani – Haţeg – cazare la pensiune.

 Duminică, 24 octombrie

Participare la Sfânta Liturghie la Mănăstira Prislop (vizitarea mormântului Părintelui Arsenie Boca şi a peşterii Sfântului Ioan de la Prislop) – întoarcerea pe Transalpina (şoseaua cea mai înaltă şi frumoasă din România) – Staţiunea Rânca – Slatina – Caracal.

Înscrieri la următorul număr de telefon: 0768370424Vlad Cornel.

Preţ 270 LEI – Transport şi cazare la pensiune.

Nu este inclusă în preţ masa şi intrarea la obiective turistice.

Plecarea sâmbătă, 23 octombrie 2021, astfel:

– ora 6.00, de la Biserica ,,Adormirea Maicii Domnului” din Caracal – centru.

– ora 7.00, din parcarea magazinului Kaufland – Slatina (oraşul vechi).   

Transport cu microbuz 20 locuri.

În maşină locurile se ocupă în ordinea înscrierii.

Grupul va fi însoţit de preot.