Competiţiile Şcolare Naţionale la Religie

Competiţiile Şcolare Naţionale la Religie

Conform Calendarului competiţiilor naţionale pe disciplinele şcolare la care participă elevi români, aprobat cu nr. 25810/ 21.02.2022, pentru disciplina Religie s-au reluat în acest an şcolar cele două concursuri de excelenţă – Olimpiada Naţională pentru Religie – Cultul Ortodox şi Olimpiada Națională Interdisciplinară “Cultură și spiritualitate românescă” – Limba şi Literatura Română şi Religie.

Iniţiate în anul şcolar 2008 – 2009  ambele concursuri de excelenţă au adus o schimbare pentru etapa naţională, care s-a desfăşurat anul acesta separat pentru secţiunea Gimnaziu şi nivelul Liceal.

Cele patru loturi olimpice au fost însoţite astfel:

pentru Olimpiada Naţională la Religie, în perioada 27.04 – 01.05

– la Târgu Mureş, de către Prof. Marian NEACŞU de la Școala Gimnazială Dobrosloveni,

– la Sibiu, de către Prof. Flavius POPESCU de la Colegiul Naţional “Radu Greceanu” – Slatina,

pentru Olimpiada Națională Interdisciplinară “Cultură și spiritualitate românescă” – Limba şi Literatura Română şi Religie

– la Baia Mare, în perioada 04-08.05, de către Prof. Felicia ALEXANDRU de la Colegiul Naţional “Radu Greceanu” – Slatina,

– la Suceava, în perioada 11-15.05, de către Prof. Irina TIŢA de la Școala Gimnazială “Nicolae Iorga” – Slatina.

Din comisiile centrale ale celor două competiţii naţionale au făcut parte Dna Florica GRECU, inspector în cadrul I.S.J. – Olt şi profesor de Religie la Liceul Teoretic “A.I.Cuza” – Corabia şi Dna Luciana SLUJITORU, inspector de Religie-Arte şi cadru didactic la Școala Gimnazială  “George Poboran” – Slatina.

Cele patru evenimente au fost prezentate şi mediatizate cu ajutorul postului Trinitas TV şi a Centrului de presă Basilica şi au fost preluate şi redistribuite pe paginile de socializare şi pe grupurile de lucru al profesorilor de religie din judeţul Olt.

Competiţiile naţionale la disciplina Religie sunt experienţe de învăţare în comuniune cu Dumnezeu, iar lucrarea împreună elevi ‒ dascăli – părinţi – Şcoală – Biserică rodeşte şi a fost premiată astfel:

Mențiune – Elena NEACŞU, clasa a VII-a, Școala Gimnazială Dobrosloveni, profesor îndrumător Marian NEACŞU;

– Premiul II – Valentin Andrei ANGHEL, clasa a XII-a, Colegiul Național “Radu Greceanu” – Slatina, profesor îndrumător Flavius POPESCU;

– Premiu Special – Maria NIŢOI, clasa a X-a, Colegiul Național “Radu Greceanu” – Slatina, profesor îndrumător Flavius POPESCU;

– Premiu Special (media 9,25, locul 9 în ierarhia naţională) – Mihnea Răzvan OLARU, clasa a VIII-a, Liceul Teoretic “Nicolae Titulescu” – Slatina, profesori îndrumători: Limba și Literatura Română – Mihaela BUŞOIU și Religie – Ștefania GEAMĂNU și 

Premiul Special Ecclesia (media 8,95), oferit de Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților – Tania-Maria VĂTĂŞOIU, clasa a XI-a, Colegiul Național “Radu Greceanu” – Slatina, profesori îndrumători: Limba și Literatura Română – Felicia ALEXANDRU, Religie – Roxana ALEXANDRU.

Toţi elevii din cele patru loturi au obţinut punctaje îmbucurătoare în clasementele naţionale. Gândurile lor sunt conturate de cuvintele cheie: recunoştinţă faţă de părinţi şi profesori, misiune, mărturisire, responsabilitate şi perseverenţă la proba scrisă, performanţa ca rodire și ca răspuns al răbdării, învăţării, rugăciunii, concursul simţit ca oportunitate, participare cu emoţii şi bucurii, certitudine şi viitor.

Potrivit metodologiei – cadru de organizare şi desfăşurare a competiţiilor şcolare, art. 55 (2), completată de regulamentul specific, Ministerul Educaţiei acordă trei premii şi un număr de menţiuni reprezentând 10% din numărul participanţilor. Elevii cu rezultate deosebite sunt răsplătiţi cu premii speciale,  acordate de către universităţi, societăţi ştiinţifice, autorităţi locale, parohiile, centrele de cateheză şi tineret, fundaţiile, asociaţiile profesionale şi instituţiile partenere.

În acest “An Omagial al Rugăciunii în viaţa Bisericii şi a creştinului” – instituit de către Patriarhia Română, Decalogul Olimpicului este mesajul de suflet pentru susţinătorii de acasă, părinţii şi profesorii coordonatori, pentru concurenţii de la Târgu Mureş, Sibiu, Baia Mare şi Suceava, pentru noi toţi.

Detaliile competiţiilor şcolare la disciplina Religie puteți găsi accesând următoarele link-uri:

https://ziarullumina.ro/educatie-si-cultura/educatie/pentru-performanta-elevul-trebuie-sa-fie-in-comuniune-cu-dumnezeu-144547.html

Târgu Mureş

https://www.edums.ro/onro2022/

Sibiu

https://ziarullumina.ro/actualitate-religioasa/stiri/liceenii-olimpici-la-religie-au-fost-premiati-la-sibiu-171115.html

Baia Mare

https://ziarullumina.ro/actualitate-religioasa/stiri/olimpiada-cultura-si-spiritualitate-romaneasca-la-baia-mare-171259.html

Suceava

https://m.monitorulsv.ro/Ultima-ora-local/2022-05-12/A-inceput-etapa-nationala-a-Olimpiadei-Cultura-si-spiritualitate-romaneasca-pentru-clasele-V-VIII-ce-se-desfasoara-la-Suceava#ixzz7T3v0f4MW

https://www.facebook.com/1826419034339001/posts/3122409838073241/

A consemnat,

Prof. Luciana SLUJITORU,

Inspector Şcolar I.S.J. Olt, Religie-Arte