Clopotnița și capela mortuară ale Parohiei VERGULEASA au fost sfințite

Clopotnița și capela mortuară ale

Parohiei VERGULEASA au fost sfințite

Duminică, 24 iulie a.c., Preasfinţitul Părinte SEBASTIAN, împreună cu un sobor de preoţi, a săvârşit Sfânta Liturghie la Parohia VERGULEASA, Protoieria Slatina II Nord, sfințind cu această ocazie clopotnița și capela mortuară ale parohiei.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care relatează vindecarea slăbănogului din Capernaum, cuvânt pe care îl puteți citi, în mod sintetizat, AICI („Aduceți Domnului pe cei aflați în nevoi!”).

La final, pentru efortul depus, Preasfinţia Sa a ridicat la rangul de Iconom pe Pr. Paroh George Adrian VLAICU.

Reamintim faptul că anul trecut, în data de 31 octombrie, biserica parohială a fost și ea resfințită.