A fost resfințită biserica Parohiei „Sf. Vasile” din Mun. Caracal

A fost resfințită biserica Parohiei „Sf. Vasile”

din Municipiul Caracal

Duminică, 31 iulie a.c., Preasfinţitul Părinte SEBASTIAN, împreună cu un sobor de preoţi, a săvârşit Sfânta Liturghie la Parohia “Sf. Ier. Vasile” din Mun. Caracal, resfințind biserica parohială.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care relatează vindecarea a doi orbi și a unui mut, cuvânt pe care îl puteți citi, în mod sintetizat, AICI (Facem fapte bune, sau facem „spectacol”?).

La final, pentru efortul depus, Preasfinţia Sa a ridicat la rangul de Sachelar, cu drept de a purta brâu albastru, pe Pr. Paroh Alexandru MARCU și Pr. Coslujitor Ionel Dorin MOGA și a oferit Distincția de Vrednicie tuturor oamenilor de bine care au spijinit lucrările de reabilitare și de înfrumusețare, desfășurate de-a lungul timpului la parohie.