A fost resfințită biserica Parohiei ROTUNDA II, Protoieria Caracal

A fost resfințită biserica Parohiei ROTUNDA II, Protoieria Caracal

Duminică, 16 Octombrie 2022, Preasfințitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei și Romanaților, a resfințit biserica Parohiei ROTUNDA II, Protoieria Caracal.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică din Duminica a XXI-a după Rusalii, care relatează Pilda Semănătorului, cuvânt pe care îl puteți citi, în mod sintetizat, AICI (“Fatalismul – eterna obsesie a oamenilor”).

La final, pentru efortul depus, Preasfinţitul Părinte a conferit rangul de Sachelar Pr. Paroh Victor STĂNESCU și Distincția de Vrednicie tuturor oamenilor de bine care au sprijinit amplele lucrări desfășurate la această parohie, între care și Dlui Primar Virgil SÂRBU.

A consemnat,

Pr. Dan CAMEN

Consilier Administrativ