A fost resfințită biserica Parohiei OSICA DE SUS I, Protoieria Caracal

A fost resfințită biserica Parohiei OSICA DE SUS I

Duminică, 6 Noiembrie 2022, Preasfințitul Părinte SEBASTIAN, Episcopul Slatinei și Romanaților, a resfințit biserica Parohiei OSICA DE SUS I, com. Osica, Protoieria Caracal.

În cuvântul de învățătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică din Duminica a XXIV-a după Rusalii, care relatează minunea învierea fiicei lui Iair, cuvânt pe care îl puteți citi, în mod sintetizat, AICI (“Cine râde la urmă râde mai bine!”).

La final, pentru efortul depus, Preasfinţitul Părinte a conferit rangul de Sachelar Pr. Paroh George Marius POPA și Distincția de Vrednicie tuturor oamenilor de bine care au sprijinit lucrările desfășurate la această parohie.

A consemnat,

Pr. Dan CAMEN

Consilier Administrativ