4-catedrala-site-2016-light

Programul liturgic

Catedrala Episcopală “Înălțarea Domnului” și “Sfinții Martiri Brâncoveni” din Slatina este deschisă zilnic între orele 7:00 – 21:00 (vara) și 7:00 – 19:00 (iarna), fiind deservită de un număr de șapte slujitori, care asigură, prin rotație, zilnic Sfânta Liturghie, slujbele programate, precum și celelalte servicii survenite.

Programul liturgic al Catedralei Episcopale este următorul:

Luni-Sâmbătă

Sfânta Liturghie – 8:00

Vecernia –16:00 iarna și 18:00 vara

Miercuri

Slujba Acatistului

Vineri

Taina Sfântului Maslu, după Sfânta Liturghie (în biserica mică)

Sâmbăta

Sfânta Liturghie (în Catedrală) – 8:00

Parastase (în biserica mică) – 8:30

Duminica și sărbători

Utrenia și Sfânta Liturghie – 8:00

Vecernia – 16:00 iarna și 18:00 vara

Cununii și botezuri

Cununiile și botezurile sunt oficiate de doi preoți slujitori, programarea lor făcându-se în prealabil, la Episcopie. Acestea nu se săvârșesc în posturi și în celelalte zile însemnate în calendar ca atare.

Programul săvârșirii cununiilor și botezurilor:

Sâmbăta – începând cu orele 11:00

Duminica – începând cu orele 13:00

.

Înmormântările

Catedrala Episcopală dispune, la demisol, și de o capelă mortuară și un spațiu adecvat pentru priveghi (de aprox. 300 mp). Capela, pictată în stil neobizantin, climatizată și iluminată corespunzător, este prevăzută cu lift mortuar și spații speciale pentru aprinderea lumânărilor și depozitarea coroanelor de flori.

Istoric

Descrierea edificiului