PRELUAREA LUCRĂRILOR DE CĂTRE EPISCOPIE

3-catedrala-site-2016-light

În anul 2010, lucrările de finalizare ale edificiului au fost preluate direct de către Episcopie, asumându-şi ea amenajarea, mobilarea şi împodobirea cu pictură. Dorind, însă, ca această catedrală să fie unică în judeţ, de vreme ce va fi şi „întâia” din eparhie, a hotărât să nu i se aplice una din tehnicile clasice de pictură ci, agreindu-se oferta Maestrului Romeo Prandea din Slatina, s-a optat pentru mozaic.

În anii ce au urmat, s-a făcut racordul la rețeaua publică de gaz metan și curent trifazat, s-au montat instalațiile termice și de ventilație, s-a pavat interiorul și s-au placat pereții acestuia cu marmură, au fost achiziționate ușile de stejar masiv, mobilierul, liftul de acces la subsol și policandrul, a fost amenajată capela mortuară și spaţiul de priveghi de la subsol, s-a împrejmuit curtea cu gard de fier forjat pe soclu de beton, s-a construit clădirea administrativă și s-a restaurat bisericuța de alături, s-au pavat cu piatră Vratza treptele de la intrare, s-a achiziționat racla de argint cu sfinte moaște.

Istoric

Descrierea edificiului

Program de slujbe, servicii și activități

FOTOGRAFII

..

Doritorii îşi pot oferi ajutorul lor financiar pentru sprijinirea lucrărilor de pictură, în contul RO49RNCB020009468420521, deschis la BCR Slatina, cod fiscal 22430858, în condiţiile în care pictarea unui sfânt costă 5.000 lei.

Astfel, până în prezent au fost rezervaţi deja:

Sf. Mc. Sebastian – PS Sebastian

Sf. Mc. Victor – Victor Postolache †

Sf. Ioan Rusu, Cuv. Visarion, Sf. Parascheva şi Sf. Mc. Iulia – M-rea Clocociov

Sf. Ier. Nectarie – M-hia Nectaria

Iisus Hristos Emanuel– M-hia Emanuela

Sf. Ier. Nicolae – Pr. Nicolae Popa

Sf. Mc. Dimitrie – Parohia Potlogeni

Sf. Mc. Gheroghe – Dir. Gheorghe Dobra

 

       Dumnezeu să ne ajute să isprăvim cât mai curând acest lucru bun!