Biserica parohiei Vitomireşti I a fost resfinţită

Biserica parohiei Vitomireşti I a fost resfinţită

Duminică-17 mai, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a săvârşit slujba de resfinţire a bisericii cu hramul „Sf. Mc. Dimitrie – izvorâtorul de mir” din parohia Vitomireşti I, sat Bulimanu, comuna Vitomireşti, protoieria Slatina II.

Alături de primar, fiii satului au întâmpinat cu mare bucurie acest eveniment special din viaţa parohiei, alăturându-se în rugăciune soborului de preoţi şi Preasfinţiei Sale, care le-a împărtăşit la final, tuturor, un frumos cuvânt de învăţătură.

Răsplătind osteneala depusă pentru împodobirea şi înfrumuseţarea bisericii lui Dumnezeu, Preasfinţitul Părinte Sebastian a acordat părintelui paroh Răzvan Constantin Panait rangul de sachelar.

După-amiaza, Preasfinţia sa a făcut o vizită pastorală la biserica de lemn a parohiei Vitomireşti, cu hramul “Sf. Cuv. Parascheva”, unde slujeşte părintele Toma Adrian Marinescu.

4 6 8 10 11 13 14 15

12 2 3 41