Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena ocrotitorii Municipiului Caracal

Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena
ocrotitorii Municipiului Caracal

Joi – 21 mai, la prăznuirea Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, în fruntea unui ales sobor de preoţi, a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la Parohia “Sf. Ierarh Nicolae” din Caracal.

La finalul acesteia a avut loc o procesiune cu icoana Sfinţilor Împăraţi Constantin şi mama sa Elena de la Parohia “Sf. Ierarh Nicolae” până în faţa Primăriei, unde Preasfinţia Sa a săvârşit slujba de Te- Deum cu ocazia Zilelor Municipiului Caracal.

D-l Gheorghe Anghel, primarul Municipiului Caracal, a amintit faptul că acum câţiva ani, la îndemnul Preasfinţitul părinte Gherasim, Episcopul Râmnicului, caracalaneii şi-au ales drept ocrotitori ai cetăţii pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena, pe care îi sărbătoresc cu mare fast în fiecare an.

17 22 32 43 5 61 7 9