A fost resfinţită biserica Parohiei “Sf. Mc. Dimitrie” – Daşova din oraşul Corabia

A fost resfinţită biserica Parohiei “Sf. Mc. Dimitrie” –  Daşova din oraşul Corabia

Duminică – 31 mai, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, în fruntea unui ales sobor de preoţi, a resfinţit biserica Parohiei “Sf. Mc. Dimitrie” – Daşova, din oraşul Corabia.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre cei 318 Sfinţi Părinţi de la Sinodul I Ecumenic (Niceea – 325), întruniţi pentru a îndepărta din trupul Bisericii pe ereticul Arie, şi despre minunatele întâmplări lucrate de Dumnezeu prin Sfântul Nicolae şi Sfântul Spiridon.

Părintele paroh Ion Băjeu a amintit celor prezenţi momentele cele mai importante legate de restaurarea bisericii, închinând întreaga lucrare memoriei tatălui său, preotul Traian Băjeu.

După slujbă au fost acordate Distincţii de Vrednicie D-lui  Teodor Barbu, primarul oraşului Corabia, D-lui Ec. Florin Lascu – manager, şi Diploma de Ctitor părintelui Ion Băjeu.

6 11 21 41 5 7 9 8