Sărbătoarea Înălţării Domnului prăznuită la Parohia Frăsinetul de Pădure

Sărbătoarea Înălţării Domnului prăznuită la Parohia Frăsinetul de Pădure

Joi, 28 mai, la praznicul Înălţării Domnului, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanţilor,  a slujit la Parohia Frăsinetul de Pădure, Protoieria Caracal.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre Înălţarea Domnului la Cer întru slavă, din mijlocul ucenicilor Săi, pe când le vorbea pe muntele Măslinilor, prefigurare pentru cea de-a doua venire a Sa la sfârşitul veacurilor. De asemenea, a adresat credincioşilor îndemnul Mântuitorului, de a nu se depărta de Biserică, ci „să aştepte făgăduinţa Tatălui” (Fap. 1, 4), ca să primească Duh Sfânt şi darurile cele făgăduite.

Părinte paroh Ilie Olteanu, în numele enoriaşilor,  a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru vizită, rugându-l ca să-i poarte mereu în rugăciunile sale.

1 2 3 4