Parohia “Sfânta Treime” din Caracal şi-a sărbătorit hramul

Parohia “Sfânta Treime” din Caracal şi-a sărbătorit hramul

Luni – 8 iunie, la praznicul Sfintei Treimi, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanţilor, a slujit Sfânta Liturghie la hramul Parohiei „Sfânta Treime” din Caracal, hirotonind întru diacon pe tânărul Bogdan Peptuşel.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor despre dogma Sfintei Treimi şi cum a fost aceasta formulată de către Părinţii Sinoadelor I şi II Ecumenice, amintind şi de minunea Sfântului Spiridon al Trimitundei care a arătat cele trei elemente constitutive ale cărămizii: apa, focul şi pământul, simboluri ale unităţii celor trei Persoane în sânul Sfintei Treimi. De asemenea, a îndemnat pe cei prezenţi să fie uniţi în credinţă şi să rămână în adevărul exprimat de Biserică şi fundamentat pe cuvintele revelate din Scriptură.

13 23 32 43