Hram de Adormirea Maicii Domnului la Sfânta Mânăstirea Strehareţi din Mun. Slatina

Hram de Adormirea Maicii Domnului la Sfânta Mânăstirea Strehareţi din Mun. Slatina

Duminică – 15 august, la sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a săvârşit slujba Sfintei Liturghii la Mânăstirea Strehareţi din Municipiul Slatina.

În cuvântul de învăţătură adresat credincioşilor, Preasfinţia Sa a vorbit despre viaţa, adormirea şi prohodirea Maicii Domnului, făcând referire şi la felul cinstirii ei în Biserica Ortodoxă, aşa cum Însuşi Mântuitorul a cinstit-o înaintea oamenilor. De asemenea, a amintit faptul că la nunta din Cana Galileii, atunci când în Sfânta Scriptură Maica Domnului apare alături de Fiul ei, aceasta a lăsat oamenilor spre învăţătură cele mai înalte cuvinte, rostite în cea mai deplină smerenie: Faceţi tot ceea ce vă va spune El” (In. 2,5).

După Sfânta Liturghie a avut loc slujba Parastasului pentru ctitorii bisericii şi slujitorii ei ce au slujit de-a lungul veacurilor, şi o agapă frăţească.

1 2 3 4