Itinerar pastoral al PS Părinte Sebastian în parohiile din cuprinsul Protoieriei Slatina I

Itinerar pastoral al PS Părinte Sebastian în parohiile

din cuprinsul Protoieriei Slatina I

Duminică 13 septembrie, PS Părinte Sebastian a întreprins vizite pastorale la 12 biserici din cuprinsul Protoieriei Slatina I, după cum urmează: Parohia Jitaru, Filia Doneşti a parohiei Tătuleştii de Jos, Parohia Tătuleştii de Jos, Filia Dopicea a parohiei Tătuleştii de Sus, Parohia Tătuleştii de Sus, Filia Bărbălăi a parohiei Călugări, Filia Clăcaşi a parohiei Vineţi, Parohia Spineni, Filia Cuza Vodă a parohiei Spineni, Parohia Profa, Filia Alunişul de Jos-Cătănoi a parohiei Optăşani şi Parohia Optăşani.

Sub aspect administrativ, s-au constatat diverse probleme legate de apariţia şi extinderea igrasiei în lăcaşurile de cult, pentru care Preasfinţia Sa a cerut preoţilor parohi să găsească soluţii pentru stoparea şi îndepărtarea acesteia.

Sub aspect pastoral, Preasfinţitul Părinte a îndemnat pe credincioşii prezenţi la o participare cât mai activă şi mai numeroasă în biserică Duminica şi în zilele de sărbători, iar pe preoţii slujitori i-a sfătuit în diverse probleme legate de slujirea la Sfântul Altar şi situaţia familială.

slatina-1-sud