Liturghie arhierească la Mânăstirea Măineşti

Liturghie arhierească la Mânăstirea Măineşti

Duminică 13 decembrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a slujit Sfânta Liturghie la Mânăstirea Măineşti – Balş.

Înainte de slujba Liturghiei, Preasfinţia Sa a tuns în monahism pe surorile Amalia Adela Neagu, care a primit numele Anastasia şi Sevastiţa Sandu, care a primit numele Serafima.

În cuvântul de învăţătură, PS Sebastian a tâlcuit pilda celor poftiţi la cină,  ca privind atât pe poporul ales care, pentru un motiv sau altul, L-a respins pe Mesia, cât şi pe noi, “Israelul cel nou”, chemat de la răspântiile istoriei ca să moştenim Împărăţia lui Dumnezeu şi să ne bucurăm de comuniunea cu El.

Asemenea celor poftiţi la cină, din păcate, şi mulţi dintre noi invocă astăzi o serie întreagă de pretexte, numai să nu participe la Cina Domnului, care este Sfânta Împărtăşanie şi prezenţa la biserica Sa.

16 23 43 32