Denia Acatistului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu la Parohia Bălteni, Protoieria Slatina I

Joi 19 martie, la biserica Parohiei Bălteni, PS Părinte Sebastian, împreună cu un sobor de preoţi, a săvârşit Denia Acatistului Preasfintei Născătoare de Dumnezeu.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre istoria alcătuirii Imnului Acatist şi despre folosul acestuia: “Imnul Acatist aminteşte de rugăciunile creştinilor din Constantinopol care, ori de câte ori vedeau că bat la porţile cetăţii popoarele păgâne, se adunau în biserică — aşa cum v-aţi adunat şi dumneavoastră în seara aceasta —, luau icoana Preasfintei Năcătoare de Dumnezeu şi o purtau pe străzile cetăţii în pelerinaj cu rugăciune şi invocau ajutorul sfânt ca să nu fie cuceriţi. Şi, în amintirea repetatelor minuni săvârşite de Maica Preasfântă, care a salvat cetatea din mâinile păgânilor, Sfinţii Părinţi au rânduit această Denie, în care şi noi ne rugăm să fim feriţi de orice rău”.