Duminica Floriilor prăznuită la Parohia Piatra Sat, Protoieria Caracal

Duminică 28 martie, când Biserica prăznuieşte Intrarea Domnului în Ierusalim (Floriile), PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Piatra Sat, Protoieria Caracal, săvârşind şi hirotonia întru diacon a tânărului teolog Teodor Nicolae Constantin.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre semnificaţiile sărbătorii Intrării Domnului în Ierusalim, arătând că “există un mare contrast între sărbătoarea Floriilor şi caracterul săptămânii ce urmează. Sfinţii Părinţi au rânduit ziua aceasta între praznicele împărăteşti, pentru că Biserica priveşte prin sărbătoarea de astăzi dincolo de Săptămâna Patimilor, în perspectiva Învierii şi a Biruinţei Domnului Hristos. El a venit în Ierusalim ca să moară, dar tot aici va şi învia! Dincolo de arestarea, bătăile, scuipările şi patimile Sale stau mărturie lumii Învierea şi Biruinţa Lui asupra morţii, pentru că deşi oamenii L-au omorât, până la urmă El i-a slobozit din moarte cu Învierea Sa”.