Slujbă arhierească la Paraclisul Episcopal “Sfânta Treime” din Slatina

Duminică 9 mai, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Paraclisul Episcopal “Sfânta Treime” din Municipiul Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care aminteşte de vindecarea orbului din naştere, făcând referire şi la cei care preferă să vorbească despre Dumnezeu, însă nu cu El în rugăciune: “Cine sunt cei care nu văd? Cei care nu se uită niciodată la păcatele lor şi n-au nevoie de Dumnezeu. Aceia sunt cei care nu văd! Să-i cerem însă lui Dumnezeu să ne ajute să-L vedem, să-L cunoaştem şi să-L înţelegem, atât cât putem cu mintea noastră, ca să-L lăudăm şi noi cu buzele noastre, precum fac îngerii în Cer, şi să-I dăm slavă lui Dumnezeu pe pământ. Deseori în loc să stăm de vorbă cu Dumnezeu în rugăciune preferăm să dezbatem şi să filosofăm despre El. Să avem încredere însă în cei care L-au văzut stând în genunchi şi şi-au sfinţit viaţa – Sfinţii Părinţi. Ei L-au văzut cu adevărat, nu cei din vremea noastră care acum încearcă să-L “vadă” pe Dumnezeu altfel decât noi, ortodocşii, care-L vedem de 2000 de ani aşa. Zic aceasta deoarece sunt unii care vor să dea icoanele afară din şcoli, socotesc Sfânta Cruce un simplu obiect de tortură, iar pe Maica Domnului o necinstesc. Să ne ajute Dumnezeu să-L urmăm şi să facem precum ne-a învăţat în Evanghelie”.