Colectă pentru persoanele afectate de inundaţiile din Moldova

După cum vă este cunoscut, în vara acestui an o serie de fraţi de-ai noştri din Moldova şi-au văzut periclitată agoniseala de-o viaţă în urma revărsării apelor, faptul soldându-se până şi cu pierderea de vieţi omeneşti.

În acest sens, în sprijinul celor loviţi de inundaţii, Episcopia noastră şi Prefectura Judeţului Olt face un apel către toţi agenţii economici, instituţiile publice, preoţi şi credincioşi, să participe la strângerea de ajutoare, constând în:

– alimente neperisabile;

– medicamente;

– materiale de construcţii;

– obiecte de igienă personală;

– produse agricole (furaje, cereale);

– produse electrocasnice.

Preacucernicii Părinţi vor da citire acestui mesaj şi în bisericile pe care le păstoresc, îndrumându-i pe credincioşi ca bunurile materiale disponibile să fie depuse la sediile primăriilor, respectiv Instituţia Prefectului (pentru Mun. Slatina).

Dumnezeu să aibă milă de noi şi să mângâie pe cei aflaţi în suferinţă!

BIROUL DE PRESĂ