Naşterea Maicii Domnului sărbătorită la Parohia Profa, Protoieria Slatina I

Miercuri, 8 septembrie, când Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Naşterea Maicii Domnului, PS Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Profa, Protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat care este puterea de mijlocire a Maicii Domnului şi învăţătura pe care aceasta ne-a lăsat-o cu privire la Fiul ei: “Învăţătura Maicii Domnului este – Faceţi orice vă va spune El! – (In 2, 5), învăţătură pe care a rostit-o la nunta din Cana Galileii, rugându-L astfel pe Hristos să săvârşească prima Sa minune, aceea de a preschimba apa în vin. Care este puterea ei? Puterea ei este aceea de mijlocitoare către Fiul ei pentru toată lumea. Să învăţăm, aşadar, să ne rugăm Maicii lui Dumnezeu şi să o avem ca ajutor neînfruntat în rugăciunile noastre pentru că are putere, trecere şi curaj să mijlocească la Fiul ei şi pentru noi”

La  final, Preasfinţitul Părinte Sebastian a acordat Distincţia de Vrednicie D-lui Ec. Ion Negreanu şi D-lui manager Gigi Mitrache.