Binecuvântarea noului an şcolar la Colegiul Naţional Ion Minulescu din Slatina

Vineri, 17 septembrie, la Colegiul Naţional “Ion Minulescu” din Slatina a avut loc o slujbă de binecuvântare, oficiată de către PS Părinte Sebastian, în fruntea unui sobor de preoţi şi diaconi.

În cuvântul rostit la final, Preasfinţia Sa i-a rugat pe profesorii prezenţi să îndemne mereu elevii să cerceteze, ori de câte ori simt nevoia, biserica Parohiei “Pogorârea Sfântului Duh”, aflată în vecinătatea colegiului. Cu acest prilej, Preasfinţia Sa l-a prezentat cadrelor didactice şi elevilor pe noul paroh, părintele Ionel Daniel Rădoi, consilier Social în cadrul Episcopiei. Totodată, le-a mulţumit pentru invitaţia adresată şi le-a cerut să nu se lase amăgiţi de noile curente anti-creştine care „suflă” din ce în ce mai des, parcă, asupra societăţii noastre: “Vă mulţumesc pentru că aţi considerat că este bine ca noi să fim astăzi aici. Vă felicit şi vă rog să nu vă lăsaţi secularizaţi şi intimidaţi sau târâţi în atitudini străine de neamul nostru românesc, care a fost încă de la începutul formării sale creştin şi ortodox. Ce dacă ceilalţi sunt de alte credinţe sau de nicio credinţă! Atât cât se poate, să găsim – în ciuda indicaţiilor străine – formula potrivită de a binecuvânta în fiecare an începutul de an şcolar, după cum s-a făcut şi până acum. Atâta timp cât încă se mai poate, vă rog s-o facem, pentru că aşa este bine! Vă rog, ţineţi-i pe tineri aproape de Biserică”.