Esti tu pământul cel bun care rodeşte?

Duminică, 17 octombrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a resfinţit biserica Parohiei Vâlcele, Protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care face referire la pilda semănătorului: “În pilda aceasta, Dumnezeu nu face agricultură. El nu se referă nici pe departe la drama seminţelor pe care semănătorul le seamănă şi care, din păcate, cele de lângă de drum nu ajung să rodească, la fel nici cele din teren pietros sau cele dintre spini. Această pildă este cu mult mai profundă. Ea ne întreabă pe fiecare în parte: tu ce fel de pământ eşti, căci Dumnezeu vine şi sădeşte în fiecare învăţătura Sa? Esti tu pământul cel bun care rodeşte? Să ne rugăm, deci, lui Dumnezeu să-şi pună adânc seminţele Sale cele dumnezeieşti ca să nu le uităm niciodată şi să rodim însutit!”