Parohia Potcoava are o capelă nouă

Duminică 24 octombrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian a sfinţit capela Parohiei Potcoava, Protoieria Slatina I.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică care face referire la vindecarea demonizatului din ţinutul Gherghesenilor: “Pentru ghergheseni Hristos a fost astăzi incomod şi greu de suportat. El a fost mai bun de alungat şi de izgonit. De câte ori şi noi, asemenea gherghesenilor, nu facem la fel?… Când ni se pare că viaţa împreună cu Hristos este incomodă şi grea de dus. De ce? Pentru că viaţa în Hristos nu ne oferă numai distracţie. Ci presupune o viaţă de asceză, de post şi rugăciune, de milostenie şi de abţinere de la faptele urâte, de la cuvinte murdare şi de la gandurile spurcate. Multora le pare Creştinismul o religie păguboasă, aşa cum şi Hristos le-a părut gherghesenilor bun de pagubă, pentru că se întâmplă adesea să ţinem mai mult la “porcii” noştrii, adică la grijile materiale, decât la sufletul nostru”.

La final, Preasfinţitul Părinte a acordat Distincţia de Vrednicie D-lui manager Florin Mateiana, Primarul Comunei Potcoava.