Preotul şi profesorul de Religie, competiţie sau cooperare?

Marţi, 23 noiembrie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, a prezidat lucrările Conferinţei preoţeşti semestriale a preoţilor din cuprinsul Protoieriei Slatina I Sud, având ca temă: “Preotul şi profesorul de Religie, competiţie sau cooperare?”

În cadrul acesteia, Preasfinţia Sa a pus în discuţie diferite aspecte legate de relaţia pe care trebuie să o aibă preotul şi profesorul de Religie pentru catehizarea elevilor şi familiarizarea acestora cu Biserica şi Sfintele Taine. La întâlnire au participat, cu statut de invitaţi, şi profesorii de Religie de pe teritoriul protoieriei.

Celelalte conferinţe pastorale sunt fixate pentru:

  • Joi, 25 noiembrie – cu preoţii din Protoieria Slatina II Nord
  • Joi, 2 decembrie – cu preoţii din Protoieria Caracal
  • Joi, 9 decembrie – cu preoţii din Protoieria Corabia