Liturghie arhierească la Parohia Fălcoieni, Protoieria Slatina I

Duminică 23 ianuarie 2011, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Fălcoieni, Protoieria Slatina I, hirotonind întru diacon pe tânărul teolog Florin Ioan Tudorache.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică ce relatează vindecarea orbului din Ierihon: “Cât de actuală este evanghelia de astăzi!… Pentru că şi nouă de multe ori societatea aceasta de astăzi, cu tentaţiile şi ispitele ei, după ce că ne astupă ochii ca să nu-L vedem aşa cum se cuvine pe Dumnezeu, de multe ori parcă caută să ne astupe şi gura, nelăsându-ne să luăm legătura cu El. Orbul acesta vindecat ne învaţă astăzi să-i luăm ca pildă stăruinţa şi perseverenţa, în ciuda împotrivirilor lumeşti de tot felul, şi să-L urmăm pe Hristos, fiindu-I recunoscători pentru toate”.