Dezlegaţi de spaima morţii, ca Dreptul Simeon

Miercuri 2 februarie 2011, când Biserica prăznuieşte Întâmpinarea Domnului, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Scărişoara, Protoieria Corabia, hirotonind întru diacon pe tânărul teolog Liviu Marian Tudosie şi întru preot pe Diac. Florin Ioan Tudorache, pe seama Parohiei Turia.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit despre moarte ca întâlnire a noastră cu Dumnezeu: “Să învăţăm din praznicul de astăzi să-L primim şi noi pe Dumnezeu, aşa cum L-a primit Dreptul Simeon cu toată credinţa şi pentru aceasta a fost dezlegat de moarte. Pe câţi dintre noi nu ne sperie moartea? Nu vrem nici să ni se vorbească de ea şi nu credem ca am putea muri aşa curând, ci o plasăm numaidecât vârstei de 80-90 de ani. Mântuitorul Hristos a venit să ne dezlege de această spaimă a morţii, aşa cum l-a dezlegat pe Simeon astăzi. Prin învăţătura Sa, Domnul face din moartea noastră întâlnire cu El, iar nu cea mai mare tragedie care ni s-ar putea întâmpla pe pământ. Pentru Simeon moartea a fost binecuvântare, împlinire şi dezlegare. De-L vom primi şi noi pe Hristos, moartea nu ne va mai înspăimânta, ci ni se va face prilej de întâlnire cu El”.

După-amiază, Preasfinţia Sa a vizitat Centrul Social-Cultural al Parohiei Jieni şi biserica nouă a Parohiei Rusăneşti.