Liturghie arhierească la Parohia Crâmpoia, Protoieria Caracal

Duminică 6 februarie 2011, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Crâmpoia, Protoieria Caracal, hirotonind întru preot pe Diac. Liviu Marian Tudosie, pe seama Parohiei Călineşti, com. Radomireşti.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pericopa evanghelică ce relatează vindecarea fiicei cananeiencei, îndemnând pe cei prezenţi să-i ierte pe cei care le greşesc şi să stăruie adesea în rugăciuni către Domnul: “Femeia de astăzi n-a înţeles să se lase păgubaşă nici când a văzut că Hristos a ignorat-o, nici când a jignit-o, ci a stăruit. Aşa trebuie să stăruim şi noi în rugăciunile noastre! Să nu ne supărăm niciodată pe Dumnezeu! Să nu ne supărăm nici pe semenii noştri! Să le căutăm scuze celor care nu-şi cer scuze! Să le găsim noi scuze oamenilor, în loc să ne supărăm şi să distrugem astfel relaţii şi prietenii care ne pot fi atât de folositoare în viaţă! Aceasta este înţelepciunea pe care a avut-o femeia cananeieancă de astăzi care, respinsă în prima fază de Hristos, a insistat rugându-se, şi pentru aceasta a dobândit bunăvoinţa Domnului. Aşa vom câştiga şi noi, de vom şti să arătăm aceeaşi credinţă, staruinţă şi, mai cu seamă, aceeaşi înţelepciune pe care a arătat-o femeia de astăzi”.