Slujbă arhierească la Parohia Cherleşti, com. Teslui

Duminică 13 februarie 2011, Preasfinţitul Părinte Sebastian a slujit Sfânta Liturghie la Parohia Cherleşti, com. Teslui, Protoieria Slatina II.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit pilda vameşului şi a fariseului, care marchează în Biserica Ortodoxă începutul Triodului: “Învăţăm de la evanghelia de astăzi ca, atunci când venim înaintea lui Dumnezeu, să nu ne comparăm cu ceilalţi oameni! Să nu îndrăznim a fi mândri ori lăudăroşi, ca să nu devină rugăciunea noastră judecată, iar faptele noastre cele bune, şi aşa foarte puţine, să se prefacă în laude, căci aceasta nu e rugăciune! Dar cum să ne rugăm? Aşa, ca vameşul: cu smerenie, interiorizându-ne şi rugându-ne mai întâi pentru noi; căutând cu pocăinţă la păcatele, slăbiciunile şi greşelile noastre de fiecare clipă, gândurile murdare, cuvintele urâte, ori planurile nedrepte pe care le urzim de multe ori împotriva celorlalţi. Să spunem lui Dumnezeu, în taină, un cuvânt de iertare, de cerere şi de ajutor pentru îndreptare întâi pentru noi, apoi pentru cei dragi nouă: pentru cei de lângă noi şi pentru cei plecaţi dintre noi, rudenii, cunoscuţi sau prieteni, pentru toţi cei care au nevoie de ajutorul, iar nu de judecata noastră aspră şi critică”.