De la virtuţile „normale”, la virtutea virtuţilor − iubirea vrăjmaşilor

Marţi 12 aprilie, la sala de festivităţi a Căminului Preoţesc “Renaşterea” din Mun. Craiova, PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor,  a susţinut conferinţa “De la virtuţile „normale”, la virtutea virtuţilor − iubirea vrăjmaşilor”.

Cu această ocazie, Preasfinţia Sa a abordat cele patru virtuţi “normale”, aflate la îndemâna tuturor, şi anume: omenia, iubirea celor dragi, cinstea şi dreptatea, evidenţiate în textul evanghelic de la Sf. Ev. Luca 6, 31-35, şi a dezvoltat tema iubirii vrăjmaşilor: “Sunt între noi persoane care „nu ştiu nimic” despre evanghelia iubirii vrăjmaşilor; care „nu au auzit niciodată” cuvintele ei. Numai aşa se poate explica de ce prea puţini ne reproşăm lipsa de iubire faţă de aproapele. Vin unii credincioşi la spovedanie şi spun: “Părinte, ştiţi… n-am păcătuit cine ştie ce: n-am dat în cap la nimeni, nu mi-am înşelat soţia, n-am furat…” Şi o ţin tot aşa, spunând mai mult ce cred ei că n-au greşit, decât ceea ce au păcătuit. Ei bine, evanghelia aceasta ne deconspiră superficialitatea şi creştinismul nostru „de carton” căci, departe de a ne opri doar de la săvârşirea răului, ea ne cere expres să facem binele. Cui? Celui ce ne-a făcut nouă nu doar bine, ci chiar şi rău. Aceasta este piatra de încercare a adevăratului creştin”.

De asemenea, Preasfinţia Sa a arătat şi treptele ce pot conduce la iubirea vrăjmaşilor: să nu-i urâm pe cei care ne-au greşit, să nu le reproşăm răul celor care ni l-au făcut, să nu ne pese cu adevărat de răul pe care ni l-au făcut şi, ultima dintre ele, să le zâmbim şi să le vorbim ori de câte ori avem ocazia.

Întâlnirea s-a înscris în cadrul conferinţelor organizate de A.S.C.O.R. Craiova în Postul Mare.