Culori Pascale – Tradiţie, Lumină şi Culoare

Vineri 15 aprilie, în incinta Bibliotecii Judeţene “Ion Minulescu” din Mun. Slatina a avut loc vernisajul expoziţiei de icoane, ouă încondeiate şi obiecte de artă tradiţionale Culori Pascale – Tradiţie, Lumină şi Culoare. Din partea Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor a participat Pr. Cons. Ionel Daniel Rădoi, Cons. Dan Camen şi M-hia Nectaria Paşcan.

În cadrul vernisajului, Corul “Vocess Primavera”, condus de D-l Dir. Marius Adrian Feraru şi D-na Prof. Denisa Maria Silinescu, a lansat albumul de cântece religioase “Cămara Ta, Mântuitorul meu” şi au fost expuse obiecte de ceramică de Oboga şi Vădastra, costume populare din Cezieni şi Poboru şi obiecte cioplite în lemn din Corbu.

Expoziţia a fost organizată de Consiliul Judeţean Olt, Şcoala Populară de Arte şi Meserii, Biblioteca Judeţeană “Ion Minulescu” şi Centrul Judeţean Pentru Păstrarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Olt.