Vernisajul expoziţiei “Tipărituri chirilice din patrimoniul naţional în colecţii publice slătinene”

Miercuri 9 noiembrie, începând cu ora 1100, la Muzeul Judeţean Olt a avut loc vernisajul expoziţiei de carte veche “Tipărituri chirilice din patrimoniul naţional în colecţii publice slătinene”. În cadrul vernisajului au luat cuvântul D-l Bogdan Bădiţoiu, Directorul Arhivelor Naţionale − Filiala Olt, D-l Prof. Dorin Teodorescu, Directorul Direcţiei pentru Cultură Olt, Pr. Ionel Daniel Rădoi, Consilier Social în cadrul Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor şi D-l Laurenţiu Guţică-Florescu, Directorul Muzeului Judeţean Olt.

Printre rarităţile din expoziţie, pe care numerosul public prezent la manifestare le-a putut vedea, se regăsesc: „Triodul”, tipărit la Râmnic în 1731, „Penticostarul” (Râmnic, 1737), „Antologhionul“ (Bucureşti, 1752), „Octoihul“ (Blaj, 1825) ş.a.

Colecţia de carte veche expusă la Muzeul Judeţean Olt este formată din 31 de lucrări, apărute între anii 1704-1856, marea parte a acestora fiind aduse din colecţiile bisericilor şi aflate acum în colecţia Muzeului Judeţean şi a Serviciului Judeţean Olt al Arhivelor Naţionale. Expoziţia va fi închisă în ziua de 11 decembrie.