Concursul Interliceal „Adolescenţa fără drog!”

Colegiul Tehnic „Ion Mincu” din Slatina, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Olt, Centrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog şi Episcopia Slatinei şi Romanaţilor au organizat sâmbătă, 10 decembrie, la Centrul Cultural „Eugen Ionescu” Concursul Interliceal „Adolescenţa fără drog!”

Aflat la prima ediţie, la concurs au venit numeroşi participanţi, atât elevi ai liceelor slătinene, cât şi din Scorniceşti şi Drăgăneşti-Olt.

Scopul evenimentului l-au constituit prevenirea şi combaterea consumului de droguri în rândul adolescenţilor.

În cuvântul rostit de către PC Preot Cons. Ionel-Daniel Rădoi, reprezentantul Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor, s-a subliniat faptul că traficul şi consumul de droguri în rândul adolescenţilor reflectă erorile adulţilor, atât cu privire la normele morale, cât şi la exemplul personal, iar consumul de droguri nu rezolvă problemele şi nu aduce împlinire, ci suferinţă şi moarte vremelnică şi veşnică.

În încheierea alocuţiunii, părintele a lansat tinerilor invitaţia de a veni la biserică şi a-L consuma pe Hristos Cel Euharistic – Izvorul vieţii veşnice.