Concert colinde în Slatina

Sâmbătă 17 decembrie, începând cu orele 17°°, corala „Sfinţii Martiri Brâncoveni” a Episcopiei Slatinei şi Romanaţilor a susţinut un concert de colinde la Colegiul Naţional „Ion Minulescu” din Mun. Slatina. Pe scenă a mai urcat şi Corul Şcolii Populare de Arte din Slatina.

În cuvântarea Sa, Preasfinţitul Părinte Sebastian a precizat că „acest concert s-a vrut unul în duh tradiţional şi în spiritul adevărat al Sărbătorilor de iarnă. Aceasta, pentru că asistăm, de la an la an, la o deviere şi o pierdere tot mai mare a spiritului specific Sfintelor Sărbători. Spiritul Crăciunului şi al tuturor sărbătorilor de iarnă nu trebuie rupt de Biserică, aşa cum vedem că se întâmplă acum. Crăciunul înseamnă împărtăşirea cu Hristos, nu doar cântarea despre El. Foarte mulţi cântă colinde despre El, dar nu se apropie de El şi cu sufletul; cântă despre Dumnezeu, fără a avea nimic de-a face cu Biserica în care El Se naşte şi în care Se jertfeşte în Sfânta Liturghie. Această seară de colinde ne îndeamnă, aşadar, să ne pregătim aşa cum trebuie pentru primirea lui Hristos Cel născut pe pământ: cu post, rugăciune, spovedanie şi Sfânta Împărtăşanie”.

La final, aşa cum este tradiţia, Preasfinţia Sa a înmânat daruri colindătorilor de la Şcoala Populară de Arte.