Liturghie arhierească în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” Potlogeni, com. Tia Mare

În ziua de 4 martie, de Duminica Ortodoxiei, Preasfinţitul Părinte Sebastian a săvârşit slujba Sfintei Liturghii în biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” Potlogeni, din com. Tia Mare, prilej cu care diac. Dragoş Pîrvănescu a fost hirotonit preot, pe seama aceleiaşi parohii.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod, cu ocazia Duminicii Ortodoxiei, ziua „onomastică” a Bisericii Dreptslăvitoare, în care a fost subliniat tot parcursul istoric al oficializării şi statornicirii cultului icoanelor. Totodată, precum este obiceiul, în prima duminică a Postului Mare, s-a făcut apel către toţi credincioşii la solidaritatea cu cei aflaţi în nevoi, prin colectarea fondului central-misionar.

La întoarcere, Preasfinţia Sa a vizitat şi Parohiile Deveselu şi „Sfântul Nicolae” din Caracal.