A doua Înviere la Parohia „Sf. Nicolae – Coastă”

Duminică 15 aprilie, la orele 1200, Preasfinţitul Părinte Sebastian, în fruntea unui ales sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit slujba Vecerniei Învierii, cunoscută în popor şi sub denumirea de „A doua Înviere” sau „Învierea mică”, la biserica „Sf. Nicolae – Coastă” din Mun. Slatina. În cadrul acestei slujbe pericopa evanghelică rânduită a fost citită în şapte limbi.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat că Învierea Domnului este universală şi cosmică: „Învierea Domnului se adresează întregii lumi, însă nu doar lumii în înţeles de oameni, ci şi întregii făpturi. De aceea, în fiecare noapte de Paşti, primul Hristos a înviat! Nu se cântă între zidurile bisericii, ci afară, ca să se bucure întreaga făptură că a înviat Hristos. De asemenea, citirea Evangheliei în mai multe limbi ne arătă că învăţătura Mântuitorului Hristos şi Învierea Sa au vocaţie universală, adică se adresează tuturor popoarelor. Sfinţii Apostoli au mers şi au propovăduit pretutindeni, de la un capăt şi până la celălalt al pământului, în toate limbile, ca să se arate că Dumnezeu a venit pentru toate neamurile, de toate rasele, de toate etniile şi de toate limbile. Creştinismul este, aşadar, o religie universală! ”