Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii la Mănăstirea Brâncoveni

Vineri 20 aprilie, când Biserica sărbătoreşte „Izvorul Tămăduirii”, Preasfinţitul Părinte Sebastian, în fruntea unui ales sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie la Sfânta Mănăstire Brâncoveni, prilej cu care a hirotonit întru preot pe Diac. Teodor Tare pe seama Paraclisului Episcopal “Sfânta Treime” din Mun. Slatina.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinţia Sa a ţinut un cuvânt de învăţătură în care a arătat cum Împăratul Leon cel Mare al Bizanţului a descoperit, prin arătarea Maicii Domnului, acest Izvor Tămăduitor lângă Constantinopol, precum şi câteva dintre minunile săvârşite la acest Izvor. De asemenea, Preasfinţitul Părinte a făcut referire şi la câteva dintre minunile săvârşite la izvorul tămăduitor aflat chiar în incinta Mănăstirii Brâncoveni, motiv pentru care, această sărbătoare are o importanţă aparte pentru obştea mănăstirii: „Voievodul Matei Basarab, care era originar chiar din acest sat, Brâncoveni, şi a fost ctitor al bisericii din sat şi al acestei mănăstiri, este cel care a descoperit izvorul tămăduitor din acest loc. Într-o zi, acesta se plimba cu unul dintre sfetnicii săi pe aceste meleaguri, pe când încă nu era mănăstire aici, ci doar o poiană. Şi, murdărindu-se pe mâini, a căutat apă pentru a se spăla şi a găsit prin arătare dumnezeiască acest Izvor. Spălându-se pe mâini, a constatat că boala de piele – de care suferea de ani de zile şi căreia niciun doctor nu-i găsise leac – s-a vindecat. Văzând asta, şi-a spălat apoi toate părţile corpului pe unde boala de piele înaintase şi, peste tot, în chip minunat, s-a vindecat. Pentru această minune, sfătuindu-se cu cei apropiaţi ai săi, a hotărât să ctitorească aici o mănăstire. De atunci, secole de-a rândul până în prezent, la acest Izvor s-au consemnat mai multe minuni, la fel ca la cel de la Constantinopol, şi nădăjduim că nu vor lipsi nici în viitor. Dar pentru ca minunile să ni se întâmple şi nouă trebuie să avem credinţă în Dumnezeu şi în Maica Domnului şi să ne rugăm Lor cu stăruinţă ca să ne tămăduiască bolile sufleteşti şi trupeşti”.