Slujire arhierească la Paraclisul Episcopal „Sf. Treime”

Luni 16 aprilie, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, în fruntea unui ales sobor de preoţi şi diaconi, a săvârşit Sfânta Liturghie la Paraclisul Episcopal “Sfânta Treime” din Mun. Slatina.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a arătat importanţa Învierii Domnului: „Trebuie să ştim cu toţii că evenimentul Învierii Domnului este departe de a fi un simplu fapt istoric. Cei care rămân indiferenţi la Patimile şi Răstignirea Domnului nu vor înţelege niciodată măreţia şi profunzimea acestei sărbători. Departe de a fi un simplu eveniment istoric, Învierea Domnului este, în acelaşi timp, un fapt care transcende istoria. Acest lucru ni-l spune şi pericopa evanghelică care se citeşte în noaptea Învierii: “La început era Cuvântul şi Cuvântul era la Dumnezeu şi Dumnezeu era Cuvântul”… « La început » înseamnă înaintea istoriei, atunci când oamenii şi toată făptura nu erau încă creaţi. Citind cu atenţie Sfânta Scriptură a Vechiului Testament vedem că, după ce l-a creat pe om în ziua a şasea, Scriptura nu mai menţionează formula de final “a fost seară şi a fost dimineaţă”, ca să arate faptul că se încheiase ziua a şasea – aşa cum era consemnat pentru zilele anterioare -, pentru că ziua a şasea a creaţiei se încheie la Înviere, în dimineaţa Duminicii Învierii Domnului. Există, astfel, o strânsă corelaţie între crearea omului şi Învierea Domnului”.