Liturghie arhierească în Parohia Dăneasa

Duminică, 9 decembrie, Preasfinţitul Episcop Sebastian a săvârşit Sfânta Liturghie în biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” a Parohiei Dăneasa.

În cuvântul de învăţătură, Preasfinţia Sa a tâlcuit Evanghelia zilei, subliniind faptul că „păcatul formalismului, cel al ipocriziei, al pizmei şi al răutăţii ne pândesc deopotrivă şi pe noi! Căci, de câte ori nu ne-am surprins şi noi a fi formalistul, ipocritul, invidiosul ori mâniosul din evanghelia de astăzi? Să luăm aminte, însă, că toate acestea, de vreme ce l-au aruncat în izolare şi ridicol pe mai marele sinagogii, nu ne vor putea aduce nici nouă decât aceeaşi dureroasă şi amară ruşine. De aceea, văzând puterea Domnului şi înţelegând aşa cum se cuvine mesajul evangheliei de astăzi, să fugim de făţărnicie, iubind mai degrabă sinceritatea şi curăţia! Să nu fim răutăcioşi şi invidioşi pe cei mai buni decât noi, ci să învăţăm să-i iubim pe toţi deopotrivă − până şi pe vrăjmaşii noştri − şi „aşa vom împlini legea lui Hristos” (Gal. 6, 2)”.