Liturghie în sobor arhieresc la Catedrala Episcopală din Severin, în ziua prăznuirii Cuviosului Nicodim cel Sfinţit de la Tismana

Miercuri, 26 decembrie, de ziua prăznuirii Sfântului Nicodim cel Sfinţit de la Tismana, în Catedrala Episcopală din Drobeta Turnu-Severin a fost săvârşită Sfânta Liturghie arhierească, la care au participat: PS Lucian – Episcopul Caransebeşului, PS Nicodim – Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Sebastian – Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS Gurie – Episcopul Devei şi Hunedoarei şi PS Emilian Lovişteanul – Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

Încă de anul trecut, Cuviosul Nicodim cel Sfinţit de la Tismana a fost ales ocrotitor al clerului, monahilor şi credincioşilor din Episcopia Severinului şi Strehaiei. Activitatea Cuviosului  Nicodim pe aceste meleaguri este deosebit de importantă, aici întemeind mai multe mănăstiri, prima fiind Mănăstirea Vodiţa, atestată documentar la anul 1370.

La finalul Sfintei Liturghii au fost prezentate noile apariţii ale Editurii Eparhiale „Didahia”, şi anume: „Heruvico-chinonicarul lui Anton Pann”, „Cântece de stea din Mehedinţi” (aşezate pe notaţie liniară de către Arhid. Adrian Maziliţa), „Canonul Tainei Sfântului Maslu” (aşezat pe notaţie psaltică de către Arhid. Adrian Maziliţa), „Paraclisul Sfântului Nicodim” (aşezat pe notaţie psaltică de către Mihai Corcodel) şi „Paraclisul Sfântului Apostol Andrei, Ocrotitorul României” (aşezat pe notaţie psaltică de către Cătălin Cernătescu).