Episcopia Slatinei şi Romanaţilor a împlinit cinci ani de activitate

Luni, 25 martie, de praznicul Bunei Vestiri, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Craiovei şi Mitropolit al Olteniei a săvârşit Sfânta Liturghie la Mănăstirea Clocociov, cu prilejul împlinirii a cinci ani de la întronizarea întâiului ierarh al Eparhiei Slatinei şi Romanaţilor. Alături de Înaltpreasfinţia Sa au mai slujit: PS Lucian − Episcopul Caransebeşului, PS Nicodim − Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Sebastian − Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS Gurie − Episcopul Devei şi Hunedoarei şi PS Emilian − Episcopul vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, precum şi un ales sobor de preoţi şi diaconi.

După cuvântul de învăţătură rostit de către Înaltpreasfinţia Sa, în care a subliniat dubla semnificaţie a zilei de 25 martie pentru Eparhia Slatinei şi Romanaţilor, Preasfinţitul Sebastian a ridicat în rangul de Iconom Stavrofor pe: PC Pr. Marian-Mădălin Vărzaru − Consilier al Sectorului Economic, PC Pr. Daniel Camen − Consilier al Sectorului Cultural, PC Pr. Lucian Duca − Consilier al Sectorului Construcţii Bisericeşti, Pr. Andrei-Decebal Traşcă − Protoiereu al Protopopiatului Slatina II şi Pr. Nicolae Marius Bălăşoiu − duhovnicul Mănăstirii Clocociov, iar pe Diac. Alexandru Mihai, Secretar la Centrul Eparhial, l-a hirotesit arhidiacon.

Tot cu acest prilej, anticipând împlinirea a 11 ani de la trecerea în veşnicie a Părintelui Visarion Coman, cunoscut multora ca „duhovnicul de la Clocociov”, întregul sobor a oficiat slujba parastasului.